Καλοκαιρινή Γιορτή

🔷Το Σάββατο 1 Ιουνίου 2024, πραγματοποιήσαμε την ετήσια γιορτούλα μας, στην αίθουσα «Νίκος Παλικαρίδης» του 3ου Γυμνασίου Σπάρτης. Ανεβάσαμε μία θεατρική παράσταση που ήταν διασκευή του βιβλίου του Σταύρου Σταύρου «Ένα άγαλμα που γύρισε τον κόσμο» και τραγουδήσαμε τραγούδια με θέμα την αγάπη.

🌟Η εκδήλωσή μας ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του μαθητή μας Λεωνίδα Καρκαμπάση που σε λίγες ημέρες κλείνει χρόνος από τότε που μάς άφησε για να ταξιδέψει στο φως!

Μάς τίμησαν με την παρουσία τους:

• ο Εφημέριος του Καραβά πάτερ Ηλίας
  • ο Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κος Κελέτσης Σταύρος
  • ο Γενικός Γραμματέας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής, κος Καμπούρης Πέτρος
  • οι Βουλευτές Λακωνίας κος Δαβάκης Α. και Κρητικός Ν.
  • ο Δήμαρχος Σπάρτης κος Βακαλόπουλος Μ.
  • η πρώην Αντιπεριφερειάρχης Λακωνίας κα Τζανετέα Α.
  • οι Πρόεδροι Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης, κος Μπαρέλος Π. και κος Θεοδωρακάκος Π.
  • Δημοτικοί Σύμβουλοι και Δ/ντές σχολείων
  • πολλοί φίλοι και φίλες του σχολείου μας!!

!!!Τους ευχαριστούμε όλους και όλες θερμά!!!

Έκθεση προϊόντων των Εργαστηρίων μας!

‼️ Σας περιμένουμε στην καλοκαιρινή μας γιορτή, για να απολαύσετε την έκθεση μας με τα προϊόντα των εργαστηρίων του σχολείου μας!!

⏱ Το Σάββατο 1 Ιουνίου 2024, 7μ.μ.

📢 Στο 3ο Γ/σιο Σπάρτης (Είσοδος από Γκορτσολόγου)

Πρόσκληση στην καλοκαιρινή μας γιορτή!

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σάς προσκαλούμε στη θεατρική μας παράσταση με τίτλο: «Ένα Άγαλμα που Γύρισε τον Κόσμο…».

⏳ Ημέρα: Σάββατο 1 Ιουνίου 2024

⏰ Ώρα: 7μ.μ.

🏫 Τοποθεσία: 3ο Γ/σιο Σπάρτης (Είσοδος από Γκορτσολόγου)

Επίσκεψη στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Καραβά

Εχθές γιόρταζε ο πολιούχος του χωριού Καραβάς που φιλοξενεί το σχολείο μας! Παιδιά και εκπαιδευτικοί επισκεφθήκαμε τον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης και ανάψαμε ένα κεράκι στη χάρη τους. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον εφημέριο π. Ηλία Βουρβουριώτη και τον πολιτιστικό Σύλλογο Καραβά για τη μεγάλη αγάπη που μας δείχνουν που την εκφράζουν με κάθε τρόπο και για την υποδοχή και το κέρασμα που μας επιφύλαξαν.

⏳Εργαστηριακή άσκηση του τμήματος Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος: “Καλλιέργεια και καταγραφή της ανάπτυξης βιολογικής φράουλας σε γλάστρες στο θερμοκήπιο”.

⏰Η χρονική περίοδος της άσκησης ήταν: 7 Νοεμβρίου 2023 έως 23 Απριλίου 2024.Οι μαθητές/τριες:

🍓φύτευσαν ριζώματα φράουλας σε γλάστρες και τα τοποθέτησαν στο θερμοκήπιο του σχολείου μας.

🍓Έκαναν όλες τις απαραίτητες καλλιεργητικές φροντίδες για την ανάπτυξη των φυτών της φράουλας.

🍓Ταυτόχρονα με μεγάλη περιέργεια και ανυπομονησία παρατηρούσαν, κατέγραφαν στο ημερολόγιο τους και φωτογράφιζαν τα στάδια της ανάπτυξης των φυτών φράουλας:

1. Φύτευση
2. Ανάπτυξη φυλλώματος
3. Σύνθετα φύλλα
4. Ανάδυση των πρώτων ανθέων,
5. Άνθιση
6. Καρπόδεση
7. Ωρίμανση
8. Αλλαγή στο χρώμα
9. Πλήρη ωρίμανση
10. Συγκομιδή των καρπών της φράουλας

Η βιωματική καλλιέργεια και η φροντίδα των φυτών δίνει χαρά στους μαθητές/τριες μέσα από τη γνώση, ενισχύοντας την δημιουργικότητά και την αυτοπεποίθηση τους!!!Ευχαριστούμε τον Efstratios George Sarantakos και την Karavas Farm για τα ριζώματα φράουλας που μας πρόσφερε για φύτευση.

Λαμπάδες από το εργαστήριο Ξυλουργικής

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του εργαστηρίου Ξυλουργικής ετοίμασαν τις πασχαλινές τους λαμπάδες. Καλό Πάσχα!!

Εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Γεωπονίας στη Karavas Farm

Οι μαθητές/τριες του εργαστηρίου “Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος” επισκέφτηκαν τα θερμοκήπια Karavas Farm. Ο κος Σαραντάκος με χαρά μας έδειξε όλα τα λαχανοκομικά φυτά και τις δενδρώδεις καλλιέργειες που υπάρχουν στη φάρμα του.

🔷Μας έδειξε επίσης και διάφορες τεχνικές καλλιέργειας που εφαρμόζονται.

❗️Μαζέψαμε λαχανικά, μας κέρασαν κέικ και χυμούς και πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

🔶Ήταν μια όμορφη και εποικοδομητική εκπαιδευτική επίσκεψη στον Καραβά, τον τόπο που φιλοξενεί το σχολείο μας. Ευχαριστούμε πολύ!!!🙂🙂

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Μονεμβασιά

🎒Την Τετάρτη 17 Απριλίου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Μονεμβασιά. Εκεί πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με την κα Maria Mylona του ΚΕΠΕΑ Μολάων (https://kpemolaon.gr/) με θέμα: «Διαβαίνοντας στα καλντερίμια μιας καστροπολιτείας από το χθες στο σήμερα».

✏️Τα παιδιά παρακολούθησαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το πρόγραμμα και στο τέλος δημιούργησαν ζωγραφιές εμπνευσμένες από όσα είδαν και άκουσαν.