⏳Εργαστηριακή άσκηση του τμήματος Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος: “Καλλιέργεια και καταγραφή της ανάπτυξης βιολογικής φράουλας σε γλάστρες στο θερμοκήπιο”.

⏰Η χρονική περίοδος της άσκησης ήταν: 7 Νοεμβρίου 2023 έως 23 Απριλίου 2024.Οι μαθητές/τριες:

🍓φύτευσαν ριζώματα φράουλας σε γλάστρες και τα τοποθέτησαν στο θερμοκήπιο του σχολείου μας.

🍓Έκαναν όλες τις απαραίτητες καλλιεργητικές φροντίδες για την ανάπτυξη των φυτών της φράουλας.

🍓Ταυτόχρονα με μεγάλη περιέργεια και ανυπομονησία παρατηρούσαν, κατέγραφαν στο ημερολόγιο τους και φωτογράφιζαν τα στάδια της ανάπτυξης των φυτών φράουλας:

1. Φύτευση
2. Ανάπτυξη φυλλώματος
3. Σύνθετα φύλλα
4. Ανάδυση των πρώτων ανθέων,
5. Άνθιση
6. Καρπόδεση
7. Ωρίμανση
8. Αλλαγή στο χρώμα
9. Πλήρη ωρίμανση
10. Συγκομιδή των καρπών της φράουλας

Η βιωματική καλλιέργεια και η φροντίδα των φυτών δίνει χαρά στους μαθητές/τριες μέσα από τη γνώση, ενισχύοντας την δημιουργικότητά και την αυτοπεποίθηση τους!!!Ευχαριστούμε τον Efstratios George Sarantakos και την Karavas Farm για τα ριζώματα φράουλας που μας πρόσφερε για φύτευση.

Λαμπάδες από το εργαστήριο Ξυλουργικής

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του εργαστηρίου Ξυλουργικής ετοίμασαν τις πασχαλινές τους λαμπάδες. Καλό Πάσχα!!

Εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Γεωπονίας στη Karavas Farm

Οι μαθητές/τριες του εργαστηρίου “Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος” επισκέφτηκαν τα θερμοκήπια Karavas Farm. Ο κος Σαραντάκος με χαρά μας έδειξε όλα τα λαχανοκομικά φυτά και τις δενδρώδεις καλλιέργειες που υπάρχουν στη φάρμα του.

🔷Μας έδειξε επίσης και διάφορες τεχνικές καλλιέργειας που εφαρμόζονται.

❗️Μαζέψαμε λαχανικά, μας κέρασαν κέικ και χυμούς και πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

🔶Ήταν μια όμορφη και εποικοδομητική εκπαιδευτική επίσκεψη στον Καραβά, τον τόπο που φιλοξενεί το σχολείο μας. Ευχαριστούμε πολύ!!!🙂🙂

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Μονεμβασιά

🎒Την Τετάρτη 17 Απριλίου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Μονεμβασιά. Εκεί πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με την κα Maria Mylona του ΚΕΠΕΑ Μολάων (https://kpemolaon.gr/) με θέμα: «Διαβαίνοντας στα καλντερίμια μιας καστροπολιτείας από το χθες στο σήμερα».

✏️Τα παιδιά παρακολούθησαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το πρόγραμμα και στο τέλος δημιούργησαν ζωγραφιές εμπνευσμένες από όσα είδαν και άκουσαν.

Εργαστηριακή άσκηση Γεωπονίας-Φύτευση πατάτας στο λαχανόκηπο!!

⛏ Καθαρισμός-προετοιμασία του εδάφους

🪓 Δημιουργία αυλακίων για τη φύτευση

🪣 Πότισμα

🥔 Παράχωμα πατάτας

🪴 Ανάπτυξη της καλλιέργειας

Χρονική περίοδος: τέλος Φεβρουαρίου-μέσα Απριλίου

Ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα: “Πρόληψη της Παιδικής Σεξουαλικής Κακοποίησης”.

Την Πέμπτη 11 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενδοσχολική επιμόρφωση από το Κέντρο Πρόληψης Ν. Λακωνίας “Δίαυλος” με την Ψυχολόγο κα. Ιωάννα Παπαδοπούλου με θέμα την “Πρόληψη της Παιδικής Σεξουαλικής Κακοποίησης”.

«Εθισμός σε εξαρτησιογόνες ουσίες – Καπνός»

Την Παρασκευή 12 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε η τέταρτη συνάντηση με το Κέντρο Πρόληψης Ν. Λακωνίας “Δίαυλος”. Στα πλαίσια αυτής της συνάντησης πραγματοποιήθηκε βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με την Κοινωνική Λειτουργό κα. Κατερίνα Καργάκου και μαθητές/τριες του σχολείου μας. Το θέμα της σημερινής συνάντησης ήταν «Εθισμός σε εξαρτησιογόνες ουσίες – Καπνός».

Επίσκεψη Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Σπάρτης

Ευχαριστούμε τον Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Τοπικό Τμήμα Σπάρτης ο οποίος επισκέφθηκε σήμερα το σχολείο μας και πρόσφερε τρόφιμα στο εργαστήριο Μαγειρικής – Ζαχαροπλαστικής και έδωσε από μια σακούλα στο κάθε παιδί με δημητριακά, μπισκότα και χυμούς.