Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας το σχολείο μας πραγματοποίησε δράσεις με στόχο την προαγωγή της κοινωνικής και συναισθηματικής ευεξίας των παιδιών και την ευαισθητοποίηση των μελών της σχολικής κοινότητας επί του θέματος του φετινού εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας: «Η ψυχική υγεία είναι οικουμενικό ανθρώπινο δικαίωμα».

Η δράση περιλάμβανε προβολή παρουσίασης σχετικά με την ψυχική υγεία, προβολή ταινίας «Τα μυαλά που κουβαλάς» (Inside Out), όπου παρακολουθούμε με βάση το συναίσθημα τους χαρακτήρες Χαρά, Λύπη, Θυμός, Αποστροφή (Αηδία) και Φόβος να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους μέσα στο μυαλό της δεκάχρονης Riley και τέλος βιωματική δραστηριότητα με μπαλόνια για τα συναισθήματα.

Τη δράση πραγματοποίησαν η Σύμβουλος Σχολικής Ζωής Τριτάκη Αναστασία και η Ψυχολόγος του σχολείου μας Σκορδά Μαρίνα.