Δράση με οδηγούς ΤΑΞΙ

Την Τετάρτη 22/11/2023 υλοποιήθηκε η δράση “Γνωριμία με το επάγγελμα του
οδηγού”. Το σχολείο μας επισκέφθηκαν δύο οδηγοί ΤΑΞΙ ένας άντρας και μία γυναίκα. Τα παιδιά τους πήραν συνέντευξη με ερωτήσεις που ετοίμασαν με την Ψυχολόγο του σχολείου μας και δακτυλογράφησαν στο μάθημα της Πληροφορικής. Συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν το επάγγελμα του οδηγού,  την οδική ασφάλεια και συμπεριφορά, το φύλο, τα μέσα τεχνολογίας και την εξυπηρέτηση πελατών.

Η δράση αυτή έγινε στα πλαίσια του άξονα «Σύνδεση σχολείου και κοινότητας» για
την εσωτερική αξιολόγηση της σχολικής μονάδας σύμφωνα με την οποία διοργανώνονται δράσεις με σκοπό τη δικτύωση του σχολείου με τοπικούς φορείς και δομές εργασίας. Επιμέρους στόχους αποτελούν η ανάπτυξη προεπαγγελματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και η υιοθέτηση λειτουργικών στάσεων απέναντι σε έννοιες όπως το φύλο και η αναπηρία.