Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας

Η 6η Μαρτίου, καθιερωμένη από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, αποτελεί μια ηχηρή υπενθύμιση για ένα φαινόμενο που δυστυχώς ταλανίζει τις σχολικές κοινότητες σε όλο τον κόσμο και δυστυχώς αυξάνεται με ανησυχητικούς ρυθμούς. Ο σχολικός εκφοβισμός, μια μορφή επιθετικής συμπεριφοράς που ασκείται από παιδιά προς άλλα παιδιά, βλάπτει σοβαρά την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των μαθητών/τριών και επηρεάζει αρνητικά την μαθησιακή διαδικασία.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, την Τετάρτη 6 Μαρτίου, η Κοινωνιολόγος Τριτάκη Αναστασία και η Ψυχολόγος του σχολείου μας Σκορδά Μαρίνα πραγματοποίησαν σχετική δράση με παρουσίαση, προβολή εκπαιδευτικών βίντεο, συζήτηση και βιωματικές δραστηριότητες, με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού. Στη δράση συμμετείχαν όλα τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.